Wydarzenia towarzyszące


Intuicja i metoda – matematyczne inspiracje w sztuce

W piątek 13.09.2024 r. w godz. 10:00-10:30, w ramach swego wystąpienia, dr hab. Jakub Jernajczyk, prof. ASP (Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu), przedstawi zestaw realizacji multimedialnych, które na różnych poziomach odnoszą się do wybranych zagadnień matematycznych (głównie z zakresu podstaw matematyki oraz filozofii matematyki), stanowiąc ich artystyczne komentarze. Profesor przybliży też główne założenia swej metody twórczej, akcentując przede wszystkim wątki poznawcze, edukacyjne i popularyzatorskie. Prezentacja poszerzona zostanie o wybrane dzieła polskich artystów konceptualnych, którzy w swojej twórczości inspirowali się problemami matematyki, m.in. Stanisława Dróżdża, Wandy Gołkowskiej czy Eugeniusza Smolińskiego.

Biogram

Jakub Jernajczyk – artysta wizualny, matematyk, popularyzator nauki. Ukończył studia na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego (2003) oraz na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (2008). Doktor habilitowany sztuki, profesor uczelni w Katedrze Sztuki Mediów na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów ASP we Wrocławiu. Od 2019 roku pełni funkcję dziekana Szkoły Doktorskiej tejże uczelni. W pracy twórczej, badawczej i dydaktycznej skupia się głównie na relacjach łączących sztukę z nauką. Szczególnie interesują go poznawcze aspekty percepcji i wyobraźni wzrokowej oraz rola sztuki w przybliżaniu problemów naukowych. Autor tekstów z pogranicza filozofii, matematyki i teorii sztuki. Uczestnik licznych konferencji naukowych oraz wystaw artystycznych w kraju i na świecie. 



Wycieczki

Każdy z uczestników forum może wziąć udział w jednej z wymienionych niżej wycieczek. Koszt wycieczki wliczony jest w opłatę konferencyjną (dopłaty wymaga jedynie uczestnictwo osoby towarzyszącej).


Wycieczki planowane są w środę 11.09.2024 r. po obiedzie.


miejsce:  ul. 3 maja 93, Zabrze

strona www:  https://kopalniaguido.pl/index.php/zwiedzanie-kopalni-guido


  • Najgłębiej położona trasa turystyczna w górnictwie węglowym w Polsce.
  • Najgłębiej położony Pub pod ziemią (320m).
  • Przejażdżka jedyną w swoim rodzaju elektryczną kolejką podwieszaną.
  • Zjazd autentyczną szolą górniczą.
  • Współczesne kombajny i maszyny górnicze.



żródło: https://kopalniaguido.pl/

miejsce:  ul. Szczęść Boże 81, Tarnowskie Góry

strona www:  https://kopalniasrebra.pl/zabytkowa-kopalnia-srebra/


  • Kopalnia w której uruchomiono pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową.
  • Na trasę turystyczną składają się:
      • film w sali kinowej,
      • nowoczesne muzeum multimedialne,
      • spacer podziemnym labiryntem korytarzy, rejs łodzią.
  • Jedyny w woj. śląskim zabytek wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  • Pierwszy w regionie obiekt ze Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej.




żródło: https://kopalniasrebra.pl/

miejsce:  ul. Katowicka 9, Tychy

strona www:  https://browarytyskie.pl


  • Perła architektury regionu i nowoczesny browar, w którym piwo warzy się nieprzerwanie od 1629 r. Tu powstały receptury piw Tyskie i Książęce.
  • Wycieczka obejmuje zwiedzanie:
        • Centrum Sztuki Piwowarskiej,
        • Laboratorium piwa,
        • rozlewni.
  • Sklep na terenie Browaru oferuje pamiątkowe przedmioty sygnowane marką, a pub Pod Browarem butelkę świeżego Tyskiego Gronia z Browaru zamykaną na krachel.



żródło: https://www.belekaj.eu/pl/tyskie-browary-pl/

miejsce:  Katowice (w tym zabytkowe osiedle Nikiszowiec)

strony www: https://moderna.katowice.eu (Szlak Moderny), https://katowice.eu/czas-wolny/turystyka/szlaki-turystyczne/magiczny-nikiszowiec (Magiczny Nikoszowiec)


  • Szlak Moderny w Katowicach to trasa miejska w centrum Katowic składająca się z 17 budynków o unikatowej, przedwojennej architekturze modernistycznej, dzięki którym miasto nazywano „polskim Chicago”. Budynki na Szlaku charakteryzują minimalizm i prostota oraz przeszklenia mające za zadanie wpuszczać do ich wnętrza jak najwięcej światła. Szlak Moderny to między innymi monumentalny gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i dawnego Sejmu Śląskiego, który w momencie powstania w 1932 roku był największym budynkiem w Polsce oraz siedziba Polskiego Radia w Katowicach i 60 metrowy "drapacz chmur" – jeden z pierwszych, najwyższych budynków ówczesnej Europy, zamieszkiwany niegdyś przez reżyserów oraz pisarzy (źródło: https://slaskie.travel/).

  • Znamiona architektury secesyjnej można znaleźć w zabudowie katowickiej "Starówki". Głównym założeniem secesji było wystąpienie przeciwko tendencjom naśladowniczym w stosunku do poprzednich epok i wytworzenie własnego stylu, który w założeniu miał integrować wszystkie dyscypliny sztuki w jedność. Moda na secesję w Katowicach przyszła na przełomie XIX i XX wieku, nigdy jednak nie była to secesja w czystej formie, nigdy też secesja nie była tu zbyt popularna. Początkowo secesyjne zdobienia dekorowały kamienice neogotyckie, następnie secesja wdarła się w architekturę eklektyczną. Styk z secesją w wersji architektonicznej Katowice mają jedynie na poziomie ornamentyki. Same konstrukcje budynków cechują jeszcze formy stylów wcześniejszych (na podstawie artykułu z https://slaskie.naszemiasto.pl/).

  • Nikiszowiec to górnicze osiedle położone na południu Katowic, znajdujące się na Szlaku Zabytków Techniki, industrialnej trasie turystycznej; od 14 stycznia 2011 roku uznane przez ROZ za Pomnik Historii. Nikiszowiec zdobył również w 2011 roku czwarte miejsce w plebiscycie 7 Nowych Cudów Polski, zorganizowanym przez „National Geographic Traveler”. Osiedle to zaprojektowali bracia Zillmann, Georg i Emil. Powstawało ono w latach 1908-1919 oraz 1920-1924 obok szybu Nikisz, który należał do kopalni „Giesche” (obecnie KWK Wieczorek). Na terenie Nikiszowca znajduje się również Galeria Szyb Wilson, której początki istnienia datuje się na rok 1826 (źródło: https://katowice.eu/czas-wolny/turystyka/szlaki-turystyczne/magiczny-nikiszowiec).



Nikiszowiec, żródło: https://www.facebook.com/SilesiaCityCenterKatowice/