W piątek 13.09.2024 r. w godz. 10:00-10:30, w ramach swego wystąpienia, dr hab. Jakub Jernajczyk, prof. ASP (Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu), przedstawi zestaw realizacji multimedialnych, które na różnych poziomach odnoszą się do wybranych zagadnień matematycznych (głównie z zakresu podstaw matematyki oraz filozofii matematyki), stanowiąc ich artystyczne komentarze. Profesor przybliży też główne założenia swej metody twórczej, akcentując przede wszystkim wątki poznawcze, edukacyjne i popularyzatorskie. Prezentacja poszerzona zostanie o wybrane dzieła polskich artystów konceptualnych, którzy w swojej twórczości inspirowali się problemami matematyki, m.in. Stanisława Dróżdża, Wandy Gołkowskiej czy Eugeniusza Smolińskiego.
Jakub Jernajczyk – artysta wizualny, matematyk, popularyzator nauki. Ukończył studia na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego (2003) oraz na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (2008). Doktor habilitowany sztuki, profesor uczelni w Katedrze Sztuki Mediów na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów ASP we Wrocławiu. Od 2019 roku pełni funkcję dziekana Szkoły Doktorskiej tejże uczelni. W pracy twórczej, badawczej i dydaktycznej skupia się głównie na relacjach łączących sztukę z nauką. Szczególnie interesują go poznawcze aspekty percepcji i wyobraźni wzrokowej oraz rola sztuki w przybliżaniu problemów naukowych. Autor tekstów z pogranicza filozofii, matematyki i teorii sztuki. Uczestnik licznych konferencji naukowych oraz wystaw artystycznych w kraju i na świecie.
Każdy z uczestników forum może wziąć udział w jednej z wymienionych niżej wycieczek. Koszt wycieczki wliczony jest w opłatę konferencyjną (dopłaty wymaga jedynie uczestnictwo osoby towarzyszącej).
Wycieczki planowane są w środę 11.09.2024 r. po obiedzie.
miejsce: ul. 3 maja 93, Zabrze
strona www: https://kopalniaguido.pl/index.php/zwiedzanie-kopalni-guido
żródło: https://kopalniaguido.pl/
miejsce: ul. Szczęść Boże 81, Tarnowskie Góry
strona www: https://kopalniasrebra.pl/zabytkowa-kopalnia-srebra/
żródło: https://kopalniasrebra.pl/
miejsce: ul. Katowicka 9, Tychy
strona www: https://browarytyskie.pl
żródło: https://www.belekaj.eu/pl/tyskie-browary-pl/
miejsce: Katowice (w tym zabytkowe osiedle Nikiszowiec)
strony www: https://moderna.katowice.eu (Szlak Moderny), https://katowice.eu/czas-wolny/turystyka/szlaki-turystyczne/magiczny-nikiszowiec (Magiczny Nikoszowiec)
Nikiszowiec, żródło: https://www.facebook.com/SilesiaCityCenterKatowice/