Sprawdzone i aktualne informacje nt. Katowic można znaleźć na stronie https://www.katowice.eu.
STREFA KULTURY
Strefa Kultury, to obszar pomiędzy halą Spodka, a budynkami Muzeum Śląskiego. Poza wspomnianymi obiektami znajdują się w niej m.in Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK) oraz budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) z dwiema nowoczesnymi salami koncertowymi. Strefa Kultury powstała na zrewitalizowanym terenie po dawnej kopalni Katowice. Dawne budynki pokopalniane współgrają z nowoczesnymi obiektami. Całość wkomponowana jest w liczne obszary zieleni.
Możliwości zwiedzania w strefie kultury:
Przejście z budynków Uniwersytetu Śląskiego do Strefy Kultury zajmuje niecałe 10 min (na drugą stronę Al. Roździeńskiego).
NIKISZOWIEC
Nikiszowiec jest dzielnicą Katowic (a dokładniej częścią dzielnicy Janów-Nikiszowiec), stanowiąca odrębną architektoniczną całość. Nikiszowiec powstał na początku XX wieku jako osiedle robotnicze dla górników kopalni Giesche (obecnie zamykanej kopalni Wieczorek). Charakterystyczne budynki z czerwonej cegły zostały wykorzystane w wielu filmach o Śląsku, m.in. w twórczości - pochodzącego z sąsiednich Szopienic - Kazimierza Kutza. Nikiszowiec tętni życiem; można tu spotkać zarówno stałych mieszkańców jak i licznych turystów z całego świata zwiedzających tę wyjątkową atrakcję Śląska.
Możliwości zwiedzania w Nikiszowcu:
Szczegółowe informacje można uzyskać w Punkcie Informacji Turystycznej w Nikiszowcu (ul. Rymarska 4; jest to jednocześnie siedziba Działu Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic). W punkcie można wypożyczyć audioprzewodnik po Nikiszowcu (cena 10 zł od osoby).
Dojazd do Nikiszowca środkami komunikacji miejskiej:
Informacje o cenach biletów komunikacji miejskiej (autobus, tramwaj) można znaleźć na stronie Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM). Bilety papierowe można kupić w punktach obsługi pasażerów ZTM (Dworzec PKP lub ul. Pocztowa 10), w automatach na przystankach tramwajowych w rynku, kioskach Ruchu i niektórych sklepach Żabka. Istnieje również możliwość zakupu biletu przez jedną z ogólnie dostępnych aplikacji; każdym pojeździe znajduje się odpowiedni kod QR.
Tekst opracowała: Renata Suchanek